Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 4638 razy

Bezpieczne jedzenie poza domem


Lato to czas wakacji i podróży. To również sezon występowania choroby zwanej grypą żołądkową, spowodowanej spożyciem skażonej żywności. Możemy zmniejszyć ryzyko zmarnowania sobie wakacji przestrzegając kilku prostych zasad.
Czy możemy ufać restauracjom?
Podróżowanie jest często związane z żywieniem się w nieznanych restauracjach. Oceniając ich bezpieczeństwo, po  pierwsze zwracajmy uwagę na ogólne warunki, wliczając w to toalety.  Stoły powinny być czyste, schludne, talerze, szklanki i sztućce bez zacieków i śladów kurzu, powinny znajdować się w  miejscu, gdzie nie będą narażone na zanieczyszczenia. Niedbałość w części jadalnej wskazuje na  niedostateczną higienę również w kuchni. Oglądajmy dokładnie bary sałatkowe i bufety: gorące jedzenie powinno parować a zimne powinno być przechowywane w lodówce albo obłożone lodem.  Sprawdzajmy, czy półmiski oraz uchwyty do nakładania potraw są czyste.
Sprawdzajmy kapsle i zakrętki butelek
Jedzenie i picie które jest nieodpowiednio przechowywane, może zawierać bakterie, wirusy czy pasożyty. Chlorowana woda jest zazwyczaj bezpieczna. Jeśli nie jesteśmy pewni  jakości wody, pijmy tylko herbatę lub kawę, puszkowane albo butelkowane napoje. Jeśli woda nie jest bezpieczna, podobnie jest z kostkami lodu i naczyniami, więc najlepiej pić bezpośrednio z puszek i butelek. Należy je wytrzeć do czysta i osuszyć przed otwarciem. Trzeba mieć pewność, że kapsle i zakrętki butelek są nietknięte. Zęby należy myć używając wody mineralnej albo wody gotowanej przez jedną minutę (dłużej na dużych wysokościach). Jeśli nie będzie to możliwe, możemy kupić w aptece tabletki jodu do dezynfekcji wody.
 
Ostrożnie wybieraj jedzenie...

Unikajmy produktów surowych i z niepasteryzowanego mleka. Najbezpieczniej jeść potrawy gotowane, które są wciąż gorące albo owoc czy warzywo, które najlepiej samemu obrać, ponieważ mogły być opłukane zanieczyszczoną wodą. Pamiętajmy też o różnych dodatkach np. orzeszkach ziemnych, krakersach, kawałkach owoców, które były dotykane przez wiele osób i mogą zawierać  bakterie z nieumytych rąk. Bądźmy bardzo ostrożni z jedzeniem oferowanym przez ulicznych sprzedawców.
 
… i jeśli jest sprawdzone nie unikaj go
 
Biegunka jest niebezpieczna, ponieważ może powodować odwodnienie, osłabienie i zawroty głowy. Nie zażywajmy leków przeciwbiegunkowych od samego początku biegunki - dajmy swojemu organizmowi dzień albo dwa na rozwiązanie problemu w sposób naturalny. Tabletki węgla aktywowanego mogą łagodzić dyskomfort. Jeśli dostaniemy biegunki, pijmy bezpieczne płyny tak często, jak to możliwe. Na początku najlepiej wodę, bulion i słabą herbatę. Napoje bezalkoholowe są również zalecane, ponieważ zawierają cukier.

Bardzo skuteczne są doustne roztwory nawadniające, ponieważ są szybko wchłaniane. Można je mieszać z przegotowaną lub mineralną wodą, postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli to konieczne, możemy poprawić smak dodając sok cytrynowy. Próbujmy jeść, jeśli mamy apetyt. Najlepiej zaczynać od lekkich produktów, takich jak suche tosty, ryż i krakersy. Później możemy dodawać gotowane mięso i warzywa. Lepiej unikać mleka, produktów mlecznych, surowych owoców, potraw smażonych, pikantnych i tłustych, oprócz jogurtów, zawierających probiotyki, które pomagają przywrócić właściwą florę bakteryjną przewodu pokarmowego, zniszczoną przez biegunkę. Biegunka często ustępuje bez leczenia. Jednakże, jeśli choroba trwa więcej niż kilka dni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Przestrzegając tych podstawowych zasad możemy znacznie zmniejszyć ryzyko popsucia sobie wakacji i czerpać przyjemność z próbowania specjałów miejscowej kuchni.

FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 05/2000

źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFIC



Dodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login