Czy powinniśmy obawiać się jedzenia?
Jedzenie jest obecnie postrzegane jako dość ryzykowna czynność. Coraz więcej informacji o skażonej żywności trafia na pierwsze strony gazet, co powoduje, że czujemy, iż lista produktów, które mogłyby spowodować jakąś chorobę staje się coraz dłuższa. Statystyki publicznej służby zdrowia wykazują wzrost występowania zakażeń i zatruć pokarmowych.
Czy w związku z tym powinniśmy obawiać się jedzenia? W Europie nie brakuje żywności i jest ona dobrej jakości. Dzięki nauce, nowoczesnym technologiom i regulacjom prawnym jest raczej bezpieczna. Dlaczego więc jesteśmy pełni obaw? Jednym z powodów jest to, że żywienie ma dla nas duże znaczenie i przypadki chorób przenoszonych przez żywność wywołują silne reakcje emocjonalne, ponieważ każdy musi jeść. Rządy, nauka i przemysł często są krytykowane za wywoływanie paniki wśród konsumentów. Z drugiej strony media mogą naginać fakty, aby robić łatwo wpadające w ucho reportaże.
Intensywny rozwój nowoczesnych technik informacyjnych umożliwia błyskawiczne rozprzestrzenianie się wiadomości, szczególnie złych, co potęguje społeczny niepokój. Dzięki zainteresowaniu mediów, konsumenci zaczynają obawiać się mikrobiologicznych skażeń żywności. Przypadki, które dawnej pozostawały niezauważone, obecnie trafiają do wiadomości publicznej.
Zakażenia i zatrucia pokarmowe stanowią prawdziwe wyzwanie dla współczesnego świata. Drobnoustroje są naturalną częścią naszego środowiska i jedynym sposobem panowania nad nimi jest właściwa higiena produkcji i przechowywania żywności. Nieumiejętność lub wręcz niedbałość w tej sprawie może mieć wpływ na zdrowie wielu ludzi. Incydenty tego typu często trafiają na czołówki gazet. Wiele zatruć i zakażeń pokarmowych może być spowodowanych niedostateczną higieną w warunkach domowych.
Współczesny szybki styl życia wpływa również na sposób żywienia. Wielu konsumentów jest zbyt zajętych, aby spędzać czas w kuchni. Podstawowe zasady higieny przygotowywania posiłków mogą zostać przez nich zaniedbane, a jednak konsumenci nadal wymagają, aby ich pożywienie było bezpieczne. Większość żywności zawiera naturalną florę bakteryjną, natomiast surowe produkty mogą być źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w odpowiedzi na potrzeby klientów przemysł spożywczy proponuje różne półprodukty np. mrożonki, które wymagają wzmożonej uwagi podczas transportu, przechowywania i przyrządzania w domu.
Konsumenci również zmieniają się. Średnia długość życia wzrasta, rośnie ilość ludzi starszych i o obniżonej odporności. Te osoby szczególnie łatwo ulegają zakażeniom i zatruciom pokarmowym.
To nie oznacza, że żywność jest dzisiaj mniej bezpieczna. Pomimo doniesień w mediach o pogarszającej się jakości żywności i powszechnej świadomości tego problemu, żywność, którą kupujemy nigdy nie była bezpieczniejsza i nie powinniśmy się jej obawiać. Po prostu, bezpieczne pożywienie uważamy za rzecz oczywistą i czasami zapominamy, jaką sami mamy rolę w tym do spełnienia.
Skuteczne i rzetelne informowanie konsumentów o tym, że są ważnym podmiotem kontrolującym bezpieczeństwo żywności, jest nieodzowne w ulepszaniu i opracowaniu nowych technologii.
FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 05/2000
źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFIC