Pierwsze wyniki badania SUVIMAX
Realizatorzy projektu SUVIMAX, dużego badania francuskiego , podczas którego badano wpływ witamin antyoksydacyjnych i składników mineralnych na zapobieganie choroby niedokrwiennej serca i chorób nowotworowych, podali pierwsze jego wyniki. Korzystny wpływ suplementów zawierających witaminy antyoksydacyjne stwierdzono tylko u mężczyzn, ale kobiety stosowały bardziej pożądany sposób żywienia.
Fachowcy w dziedzinie żywienia zapewne słyszeli już o badaniu SUVIMAX, ale dla innych osób potrzebne jest krótkie wprowadzenie. Nazwa SUVIMAX jest skrótem pełnej nazwy badania SUppléments en VItamines et Minéraux AntioXydants (Suplementy zawierające Witaminy Antyoksydacyjne i Składniki Mineralne). Jest to pierwsze badanie, w którym ocenia się wpływ stosowania suplementów diety na śmiertelność oraz prawdopodobieństwo rozwoju chorób nowotworowych w populacji Zachodniej.
Badanie wyróżnia się poprzez fakt, iż zastosowano w nim realistyczną dawkę witamin antyoksydacyjnych i składników mineralnych, taką, jaka może być zrealizowana z ramach zrównoważonego sposobu żywienia, bogatego w warzywa i owoce. Ta różnica jest bardzo istotna, jak uważa Prof. Jean Nève z Uniwerytetu Libre w Brukseli, członek Komitetu Naukowego i Nadzorczego projektu SUVIMAX.
Zajęło to dużo czasu
Osiem lat zajęło zebranie informacji o sposobie żywienia i zdrowia oraz pobranie próbek krwi od 13 tysięcy ochotników – 5 tys. mężczyzn i 8 tys. kobiet. Uczestnicy próby podwójnie ślepej (oznacza to, że zarówno badani jak i osoby prowadzące badanie nie wiedzieli, kto jest w grupie badanej a kto w kontrolnej) zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna otrzymywała zestawl antyoksydantów zawierający witaminę E, witaminę C, beta-karoten, cynk i selen a druga – placebo. Już na początku badania stwierdzono obecność różnic pomiędzy mężczyznami a kobietami, ponieważ w badaniach z krwi wykryto wyższe stężenie u kobiet witaminy C i beta-karotenu.
Mężczyźni pozostają w tyle
Podstawowym wynikiem badania jest stwierdzenie, że mężczyźni, którzy na początku badania mieli najniższe stężenie beta-karotenu w surowicy krwi, charakteryzują się wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia i chorób nowotworowych, co potwierdza wyniki uzyskane w innych badaniach. Natomiast u kobiet, u których stężenie beta-karotenu było wyższe niż u mężczyzn, nie stwierdzono takich zależności. Pogłębiona analiza danych wykazała związek pomiędzy stężeniem beta-karotenu w surowicy krwi a spożyciem warzyw i owoców. Osoby, które spożywały najmniejsze ilości warzyw i owoców (w tym przypadku mężczyźni), mieli najniższe stężenie beta-karotenu w surowicy krwi.
Wiadomości dobre ... i złe
Czy spożywanie większej ilości antyoksydantów poprawia stan twojego zdrowia? To właśnie jest kluczowe pytanie…. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn nie wykazano ochronnego działania przyjmowanych antyoksydantów w odniesieniu do występowania choroby niedokrwiennej serca. Z drugiej strony, co stwierdzono TYLKO u mężczyzn, codzienne przyjmowanie kapsułki zawierającej antyoksydanty, zmniejszało ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych o 31%.
Również ryzyko zgonu (z jakichkolwiek powodów) u mężczyzn obniżało się istotnie – o 37%.
Nie ma cudownej pigułki
Wnioski wynikające z badania SUVIMAX są proste. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych nie trzeba (co wykazano u kobiet uczestniczących w badaniu) polegać na przyjmowaniu suplementów o działaniu antyoksydacyjnym. Najlepszą metodą zapobiegawczą jest stosowanie zróżnicowanego sposobu żywienia, bogatego w warzywa i owoce. Jednak, co wykazano u mężczyzn, te osoby, które dostarczają organizmowi małych ilości antyoksydantów z pożywieniem, odnoszą największe korzyści mogąc przywrócić stan równowagi za pomocą przyjmowanych suplementów. Inaczej mówiąc, te dodatkowe antyoksydanty mogą być uzyskane po prostu z pożywienia. Na przykład zaledwie 60 g tartej marchewki (beta-karoten) i jeden owoc kiwi lub pomarańczy (witamina C) dają podobną dawkę antyoksydantów do dawki stosowanej w badaniu SUVIMAX.
FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 01/2004
źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFIC