Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 4854 razy

Właściwe nawodnienie – klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia

Jeśli czujesz się osłabiony i brakuje Ci energii, zastanów się nad odpowiedzią na pytanie: jak dużo pijesz?

Doktor Susan Shirreffs, specjalista w dziedzinie odwodnienia, z Departamentu Nauk Biomedycznych przy Uniwersytecie Aberdeen, mówi, "większość ludzi potrzebuje od jednego do dwóch litrów płynów dziennie, aby utrzymać zdrowie. Nawet niewielki stopień   odwodnienia może być przyczyną bólów głowy, senności, trudności z koncentracją."

Sytuacja może stać się poważna. Ludzie, którzy piją bardzo mało są narażeni na zaburzenia pracy nerek, układu pokarmowego, serca, spadek sprawności intelektualnej. Nie będzie to wydawało się tak zadziwiające, jeśli uświadomimy sobie, że ilość krążącej krwi w naszym organizmie odzwierciedla ilość wody, którą wypijamy.

Zmniejszenie ilości dostarczanych płynów, powoduje zmniejszenie objętości krwi, co jest przyczyną mniejszego jej dopływu do najważniejszych narządów : serca, mózgu, mięśni. Mniej  dostarczonej krwi - to mniej tlenu i słabsza praca tych organów.

W jaki sposób rozpoznać, kiedy należy pić?

Niestety, nie możemy polegać na mechanizmach pragnienia, że dokładnie wskażą, kiedy jest pora picia. W chwili, gdy poczujemy się spragnieni, nasz organizm jest już trochę odwodniony. Najważniejsze jest uzupełnianie płynów przez cały dzień.

    * Dzieci - bardzo ważne jest kontrolowanie jak dużo i jak często dzieci piją. Ich ośrodek  pragnienia nie jest dojrzały jak u osoby dorosłej. Dodatkowo dzieci są zazwyczaj aktywne fizycznie, dlatego trzeba regularnie podawać im wodę, gorące i zimne napoje orzeźwiające, aby utrzymać właściwe nawodnienie. Jest to szczególnie istotne w ciepłych, letnich miesiącach, kiedy, tak jak u osób dorosłych, ich ciała również się pocą.
    * Osoby starsze – podczas gdy u dzieci ośrodki pragnienia są niedojrzałe, u osób starszych stają się one mniej sprawne z racji wieku.  W połączeniu z faktem, że wielu starszych ludzi rozmyślnie ogranicza pobór płynów, aby uniknąć potrzeby, często wyczerpującego, korzystania z toalety, stanowi to zwiększone ryzyko odwodnienia. Dlatego bardzo ważne jest   dostarczenie im ulubionych soków owocowych, wody, herbaty, kawy, gorącej czekolady i zup, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na płyny.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna zwiększa pragnienie! Tracimy płyny nie tylko przez pocenie, które jest wewnętrznym mechanizmem chłodzenia organizmu, lecz także w postaci wydychanej pary wodnej. Im dłużej i intensywniej ćwiczymy, oraz im w otoczeniu jest wyższa temperatura i wilgotność, tym więcej  tracimy płynów. Stopień tej utraty może być zadziwiająco wysoki i jeśli płyny nie zostaną szybko uzupełnione, może dojść do odwodnienia, co znacznie obniży sprawność  fizyczną.  W celu dokładnej kontroli traconych płynów,  wskazane jest ważenie się przed i po treningu oraz wypijanie 1 litra płynu na każdy 1kg utraty ciężaru ciała. W innym wypadku należy pić 1 litr wody na 1 godzinę intensywnych ćwiczeń.

Najlepszym rozwiązaniem jest picie przed, w trakcie i po treningu. Zalecana jest woda, napoje izotoniczne, które zawierają składniki mineralne i glukozę, najlepiej wyrównujące straty.

Pamiętając o tym, że płyny są niezbędne, nie zapominajmy o kaloriach, pochodzących z  napojów. Starajmy się utrzymać równowagę pomiędzy wyborem  napojów a dziennym zapotrzebowaniem energetycznym.

Pamiętajmy, że właściwe nawodnienie organizmu wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.  Woda jest również wspaniałym kosmetykiem, utrzymuje dobre nawilżenie i napięcie skóry.

FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 07/2000

źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFIC



Dodaj swój komentarz

Zdrowy sposób żywienia

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login